Handla mat




En annan tanke som slagit mig är hur förvirrande det kan vara när man för första gången flyttar hemifrån och ska handla sin egen mat. Det kostar ofta mer än vad man tror med all den där maten och diverse hushålls saker som toalettpapper och rengöringssaker. Något som gör det hela svårare är att man ofta har en rätt snäv ekonomi som ung och att man ofta lever ensam.

Jag flyttade själv hemifrån i 16års åldern till en etta. Det var en stor, men skön omställning. I min etta hade jag en rätt liten kyl med bara ett litet frysfack(så ser det ofta ut i ettor). Att frysutrymmet var så litet gör att det man kan frysa in blir väldigt begränsat. Man måste därför till större del se till att fylla kylen med färska varor. Problemet med färska varor är att man måste äta upp dem inom en viss tid så de inte blir gamla och måste kastas. Man måste därför se till att planera vad man ska äta och när. Som ung har man ofta in råd att massa mat står och bara förfaller. Jag brukade ofta satsa på skafferivaror som att ha ett bra "basskafferi" med mycket pasta, ris, konserver och liknande. Jag köpte hårdbröd istället för mjuktbröd.

En till grej som kan vara jobbigt med att bo ensam är när man väl ska handla maten. Vad ska man egentligen handla? Vad är bra mat till det bästa priset? Det får man ofta testa sig fram till, vad som passar just dig bäst. Något jag tyckte var svårt var att välja mellan stora och små förpackningar. De stora förpackningarna hade ett betydligt bättre jämförelsepris(läs nedan) än de små förpackningarna. Men då fick man alltid ta ställning till om man skulle hinna äta upp innehållet i den större förpackningen innan varan passerar utgångsdatum, eller om det skulle vara mer förmånligt med den mindre förpackningen eftersom man kanske inte behöver kasta något då. Så man får helt enkel prova sig fram vad som passar bäst.
 
Jämförelsepris

Är något man ofta ser bredvid den aktuella varans pris på hyllkanten.

Ex:

Du ska köpa havregryn och det finns en förpackning med 1000g och ett paket med 750g. Du står och ska välja, paketet med 1000g kostar 20kr och paketet med 750g kostar 18.-. Det du ser då är att 750g förpackningen är 2kr billigare och många stirrar sig ofta blind på priset. Därför har affärerna ofta  räknat ut ett jämförelsepris som många inte vet vad det betyder eller tänker på att det finns. Jämförelsepriset visar ofta varans kostnad per liter eller kilo. I det här fallet skulle alltså havregrynets jämförelsepris bli 20kr/kg för paketet med 1000g och 24kr/kg för paketet med 750g, vilket innebär att paketet med 1000g för 20kr är det billigare alternativet eftersom den har det lägsta jämförelsepriset.

Kommentarer

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback
RSS 2.0